Powrót do strony głównej - W mrokach historii - Kochani pedagodzy - System oceniania - Sport szkolny - Informatyka w szkole - Aktualności - Linki - Skontaktuj się z nami
W mrokach historii
Za rok powstania naszej szkoły uważa się rok 1945, kiedy to Zarząd Miasta zwrócił się do Kuratorium Okręgu Szkolnego Śląskiego w Katowicach prośbą o otworzenie w Otmuchowie gimnazjum. Pierwszym dyrektorem i głównym organizatorem nowej szkoły był Franciszek Dojka.
Od dnia powstania w szkole obowiązywał dwustopniowy podział na stopień niższy (gimnazjum) i wyższy (liceum ogólnokształcące).
W pierwszym roku działalności do szkoły przyjęto bez egzaminów 137uczniów, a nauka odbywała się w budynku dzisiejszej Szkoły podstawowej nr 2. Dzięki decyzji wyżej wymienionego kuratorium nauka została przeniesiona do budynku przy ulicy Krakowskiej 36, dawnej niemieckiej szkoły. Początkowo w szkole pracowało tylko dwóch nauczycieli (Franciszek Dojka, dyrektor, i jego siostra mgr Helena Dojka).
Wskutek napływu uczniów otwarto internaty: męski i żeński. Rozpoczęto również organizację biblioteki szkolnej, do której pierwsze książki trafiały od uczniów i ich rodziców. Po reorganizacji szkoły średniej, którą dokonano w drugim roku działalności szkoła powstała klasa wstępna, równoznaczna z klasą siódmą szkoły podstawowej.
W roku szkolnym 1948/49 został zakończony proces pierwszej reformy oświaty w powojennej Polsce. Z Gimnazjum Koedukacyjnego w Otmuchowie postało 4- letnie Liceum ogólnokształcące. 10 czerwca 1950 roku pierwszym 13 absolwentom naszej szkoły wręczono dyplomy jej ukończenia.W latach 1957/58 niż demograficzny zagroził istnieniu naszej szkoły. Starania mieszkańców Otmuchowa i jego okolic doprowadziły do cofnięcia decyzji o likwidacji liceum.
Dzięki kolejnej reformie oświaty (15.07.1961r.) jedenastoletnia szkoła ogólnokształcąca została podzielona na ośmioletnią szkołę podstawową i czteroletnie liceum, dlatego też w roku szkolnym 1966/67 nie było naboru do klasy pierwszej liceum.Od końca lat 60. uczniowie mieli możliwość uczenia się jednego z języków zachodnioeuropejskich, jak również mieli prawo wyboru wychowania muzycznego lub plastycznego. Utworzono trzy grupy fakultatywne: humanistyczną, matematyczno-fizyczną oraz geograficzno-ekonomiczną.
Na przełomie 1969/70 rozpoczęto proces modernizacji naszej szkoły. Powstały kolejne pracownie jak np. pracownie do biologii, fizyki, chemii, języka rosyjskiego. Sprawiło to, że otmuchowskie liceum stało się dla ósmoklasistów szkołą niezwykle atrakcyjną. Zaadaptowano nowe pomieszczenia. Bardzo trudną stawała się być kwestia prowadzenia zajęć wychowania fizycznego, które odbywały się na przyległym boisku szkolnym lub dzięki uprzejmości pobliskiej szkoły podstawowej w jej sali gimnastycznej.
Od początku działalności naszej szkoły działało szereg kółek przedmiotowych m.in. kółka historyczne, matematyczne, geograficzne, plastyczne, polonistyczne, języka rosyjskiego, jak również zespoły muzyczne i chór. W początkach lat 70. wprowadzono tzw. klasy profilowane m.in. klasy o profilu matematyczno- fizyczny, humanistycznym, o rozszerzonym programie nauczania języka rosyjskiego. 9 maja 1975 roku szkołą otrzymała imię pułkownika Armii Czerwonej Wasilia Fiodorowicza Orłowa. Z imienia tego zrezygnowano 20 lutego 1990r. 2 lata później szkołą otrzymała sztandar.
Pod koniec lat 70. Kuratorium Oświaty i Wychowania powołało Zespół Szkół w Otmuchowie. Nazwa ta obowiązuje do dzisiaj.W grudniu 1985 roku w naszej szkole odbyły się pierwsze zajęcia przy komputerach w nowopowstałej pracowni komputerowej. W 9 maja 1988r. rozpoczęto budowę nowego skrzydła, w którym znajdować się małą hala widowiskowo- sportowa. Budowę zakończony w 1995r. w pięćdziesiątą rocznicę założenia szkoły.W roku szkolnym 1990/91 nastąpił powrót nauczania religii w naszej szkole i wprowadzono sześciu stopniową skalę ocen.
W roku 1993/94 stworzono pierwszą klasę o profilu informatycznym (do takiej chodzimy), oraz wprowadzono dwa nowe języki nowożytne: język angielski i niemiecki. Przez 50 lat istnienia szkoły działały takie organizacje jak: ZHP SKS, PCK, SKO, TKKF, LOP, Klub Młodych Racjonalizatorów, LOK, TPPR, Spółdzielnia Uczniowska, Samorząd Szkolny. Obecnie działają tylko: SKS, PCK i Samorząd Szkolny.
Maturę uzyskało(do 1995r.): 1871 uczniów (1366 dziewcząt).
(według tekstu "W mrokach historii" L.Galicy i M. Grudnia).
W listopadzie 1995 roku
została oddana do użytku nowa hala widowiskowo- sportowa. W
nowym budynku mieści się pełno wymiarowa sala gimnastyczna,
siłownia, klaso pracownie, sklepik szkolny, szatnia i inne
pomieszczenia.
Nowe skrzydło
naszej szkoły
[Oops! Twoja przegl±darka nie akceptuje pływaj±cych ramek]