Powrót do strony głównej - W mrokach historii - Kochani pedagodzy - System oceniania - Sport szkolny - Informatyka w szkole - Aktualności - Linki - Skontaktuj się z nami

Informatyka w naszej szkole

To już 20 lat !!!

Przegląd komputerów, które gościły w naszej szkole – kliknij tutaj ... 

1. Pracownia komputerowa.

W Liceum Ogólnokształcącym w Otmuchowie pierwsze zajęcia przy komputerach z przedmiotu nazywającego się wówczas „Elementy Informatyki” rozpoczęły się w grudniu 1985r., kiedy to dzięki inicjatywie i ogromnemu zaangażowaniu nauczyciela matematyki p. Janusza Chabińskiego zakupiono pierwszy mikrokomputer- ZX Spectrum. Przeprowadzono wówczas lekcję pokazową dla goszczących w Opolu władz oświatowych okręgu poczdamskiego b. NRD.

Stopniowo zwiększono ilość sprzętu - kilka ZX Spectrum przekazało kuratorium Oświaty i Wychowania w Opolu, 4 komputery MERITUM produkcji MERA ELZAB dokupiono z funduszy własnych i przekazanych przez sponsorów tworząc pierwszą na Opolszczyźnie szkolną pracownię komputerową. Od stycznia 1986r. prowadzone były regularnie zajęcia w ramach „Elementów Informatyki”. W marcu 1986r.uruchomiono pracownię komputera w nieistniejącym już internacie przy ul. Żeromskiego. Stało się to możliwe dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu p. Janusza Chabińskiego, p. Marka Kowalskiego i p. Piotra Storoża. Oni też prowadzili pierwsze lekcje Elementów Informatyki.

W roku 1986 pracownia otrzymała wyróżnienie: uzyskała II miejsce wśród najlepszych pracowni przedmiotowych w województwie.

Od 1986r. opiekę nad pracownią oraz prowadzenie zajęć przejął p. Witold Rudolf. W tym samym roku otrzymaliśmy z Kuratorium Oświaty i Wychowania pracownię komputerów ELWRO 800 Junior. Posiadany sprzęt (ZX Spectrum i MERITUM) został przekazany do szkół podstawowych. W pracowni Juniorów, pomimo bardzo częstych awarii, prowadzono lekcje dla uczniów drugich klas naszego Liceum (p. Witold Rudolf) oraz SP nr 1 (p. Jerzy Pilarski oraz p. Piotr Storoż).

Podczas V Konferencji Informatyka w Szkole (Błażejewko, wrzesień 1990) p. Witold Rudolf dzięki osobistej pomocy p. Krzysztofa J. Święcickiego, kierownika wydziału ds. informatyzacji szkół przy M.E.N. uzyskał obietnicę dostarczenia do LO w Otmuchowie pracowni komputerów klasy PC, co nastąpiło w październiku 1990. Od tego czasu pracujemy już na nowoczesnym sprzęcie klasy PC. Od 1992r. pracownia posiada status pracowni metodycznej dla rejonu nyskiego, p. Witold Rudolf pełni natomiast obowiązki nauczyciela - doradcy przedmiotów informatycznych. Dzięki pomocy sponsorów oraz Rady Rodziców stopniowo unowocześniany jest sprzęt i oprogramowanie. Stopniowo dorobiliśmy się sieci (1995), komputerów klasy Pentium/Pentium II, skanera, drukarki laserowej, Internetu (od 1998).

W 2000 roku uruchomiono w bibliotece szkolnej stanowiska komputerowe z drukarką atramentową i dostępem do Internetu. Mamy też nowoczesną salę projekcyjną z projektorem multimedialnym (pracuje z wideo i z komputerem, od 1999 roku).

Pracownia komputerowa służy nie tylko uczniom naszej szkoły. Samodzielnie oraz we współpracy z Rejonowym Biurem Pracy przeprowadzono kursy podstawowej obsługi komputera dla kilkudziesięciu osób - bezrobotnych, osób zainteresowanych podnoszeniem swoich klasyfikacji oraz, na zlecenie WODIiP w Opolu, prowadzimy kursy dla nauczycieli wszystkich przedmiotów dotyczące wykorzystywania technologii informacyjnej w edukacji.



2. Klasy informatyczne.

Idea uruchomienia w Liceum klasy o profilu informatycznym narodziła się w roku 1992. Propozycje wysunęła p. dyr. Danuta Zychowicz. Liceum posiadało wówczas w miarę nowoczesną pracownię komputerową. Jako nauczyciel- doradca nauczania przedmiotu Elementy Informatyki p. Witold Rudolf podjął się przygotowania czteroletniego rozszerzonego programu nauczania przedmiotu. Wspólnie z nauczycielami fizyki (p. Edward Stepek) oraz matematyki (p. Renata Rudolf) przygotował oryginalny program integrujący nauczanie Elementów Informatyki w połączeniu z innymi przedmiotami. Przewidziane zostało wprowadzenie komputerów do nauczania matematyki i fizyki w klasach od pierwszej do czwartej (w wymiarze 1 godziny tygodniowo przy podziale na grupy) oraz prowadzenie zajęć z Elementów informatyki przez 4 lata w wymiarze 2 godzin tygodniowo również w grupach. Łącznie miało to dawać 3 godziny tygodniowo przy komputerze. Zajęcia mieli prowadzić wszyscy nauczyciele zaangażowani w przygotowanie programu nauczania.

Niestety, w trakcie zatwierdzania planu do realizacji z powodów oszczędnościowych zostaliśmy zmuszeni do usunięcia z programu nauczania lekcji zastosowania komputera w rozwiązywaniu problemów fizycznych i matematycznych. Spowodowało to w zasadzie konieczność całkowitej przebudowy założeń programu nauczania- z ZASTOSOWAŃ KOMPUTERA na NAUCZANIE OBSŁUGI oraz ALGORYTMIKĘ.

W tak przyjętym programie rozpoczęliśmy nauczanie w pierwszej klasie informatycznej w roku szkolnych 1993/94.

Obecnie zajęcia z komputerem odbywają się na lekcjach technologii informacyjnej, informatyki, matematyki, fizyki, chemii, historii, biologii, j. polskiego, j. angielskiego, j. niemieckiego, wiedzy o kulturze, po ... słowem – wszystkich przedmiotów.

Mamy też klasy z rozszerzonym programem informatyki – informatyczną i multimedialną.



3. Szkolna Sieć Komputerowa

W maju 2003, po przygotowaniu i złożeniu 40-stronicowego „Projektu wykorzystania pracowni internetowej” nasza szkoła została wytypowana przez Kuratorium Oświaty do otrzymania z Ministerstwa Edukacji pracowni komputerowej. W związku z uzyskaniem dodatkowych komputerów oraz utworzeniem dodatkowych stanowisk w bibliotece szkolnej podjęte zostały prace zmierzające do utworzenia Szkolnej Sieci Komputerowej (SSK) składającej się ze stanowisk komputerowych w pracowni komputerowej, bibliotece szkolnej oraz salach lekcyjnych. Każdy komputer przyłączony do SSK dysponuje dostępem do zasobów SSK oraz Internetu.

Przyjęte założenia projektowe dotyczące SSK wymagały wykonania wielu dodatkowych prac: od prac koncepcyjnych dotyczących konfiguracji komputerów w sieci, zabezpieczeń i uprawnień użytkowników poprzez okablowanie aż po instalację komputerów i oprogramowania.

Od września 2003 wykonano projekt sieci logicznej dla całej szkoły oraz przygotowanie bazy dla sieci logicznej. Instalacja sieci logicznej i nowego sprzętu wykonana została w ostatnich dniach roku 2003. Od tego dnia podjęte zostały prace nad konfigurowaniem serwera, terminali oraz oprogramowania i zabezpieczeń oraz grup użytkowników. Szkolną Sieć Komputerową obejmującą oficjalnie uruchomiono 30.04.2004 roku w obecności dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Informatycznego i Politechnicznego w Opolu p. Lesława Tomczaka.

Obecnie, dzięki działaniu Szkolnej Sieci Komputerowej, technologia informacyjna jest wykorzystywana na lekcjach praktycznie wszystkich przedmiotów (sporadycznie nawet WF) w formie prezentacji i pokazów w sali multimedialnej, wykorzystywania oprogramowania w toku lekcji na komputerach zainstalowanych w pracowniach, projektów międzyprzedmiotowych przygotowywanych w oparciu o przedmiot Technologia Informacyjna, samodzielnych prac uczniów. Zamierzamy rozszerzyć stan komputerów dostępnych w bibliotece z obecnych 4 do 8 maszyn, co pozwoli na swobodniejszy dostęp uczniom poza pracownią.



Witold Rudolf,
Administrator Szkolnej Sieci Komputerowej

wrudolf@wodip.opole.pl